Scenariusz I

KONSPEKT DZIENNEGO OŚRODKA PRACY W KLASIE DRUGIEJ

 

 

Temat ośrodka okresowego: Wiosna

 

Temat ośrodka tygodniowego: Wiosna w ogródku

 

Temat ośrodka dziennego: Pierwsze warzywa

 

Metody pracy: werbalna, oglądowa, praktycznego działania

 

Formy pracy: indywidualna, zespołowa

 

Cel ogólny: poznanie pierwszych wiosennych warzyw

 

Cele operacyjne – uczeń potrafi:

  • nazwać wczesne wiosenne warzywa,

  • zrobić zakupy na straganie warzywnym,

  • rozpoznać warzywa poprzez smak i dotyk,

  • posługiwać się nazwami dni tygodnia, miesięcy i pór roku,

  • zachować bezpieczeństwo podczas wyjścia na stragan,

  • bezpiecznie posługiwać się prostymi narzędziami kuchennymi,

  • estetycznie wykonać pracę plastyczną i dobrać odpowiednie kolory do warzyw.

 

Środki realizacji:

  • emblematy do kalendarza pogody,

  • "lista zakupów” – nazwy warzyw,

  • ilustracje warzyw i podpisy (duże – na tablicę i indywidualne dla uczniów do wklejenia do zeszytu),

  • karty pracy z ćwiczeniami matematycznymi,

  • płyta cd z tekstem piosenki do zabawy ruchowej,

  • kontury marchewek do wyklejania,

  • papier kolorowy,

  • klej,

  • naturalne okazy warzyw,

  • narzędzia kuchenne,

  • talerze.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. ZAJĘCIA WSTĘPNE

 

  1. Powitanie z dziećmi – zabawa w „Dzień dobry”.

  2. Sprawdzenie obecności – zaznaczenie na liście.

  3. Ustalenie daty i stanu pogody – ustalenie dnia, miesiąca, pory roku, omówienie stanu pogody, zaznaczenie w kalendarzu i zapis w zeszytach.

  4. Wskazanie tematu zajęć – rozmowa kierowana nt. warzyw sadzonych wiosną w ogródku i ich wartości odżywczych.

  5. Omówienie organizacji pracy.

 

  1. PRACA POZNAWCZA – OBSERWACJA I KOJARZENIE

  1. Uczniowie kolejno losują swoją „listę zakupów” spośród przygotowanych nazw warzyw.

  2. Wyjście na stragan warzywny, gdzie uczniowie kupują: pomidory, ogórki, sałatę, marchewkę i rzodkiewkę – przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

  3. Powrót do szkoły – oglądanie kupionych warzyw, wskazywanie ich charakterystycznych cech, kolejno rozpoznawanie z zamkniętymi oczami.

  4. Mycie warzyw, krojenie, dzielenie na kawałki i porcje dla każdego, degustacja – określanie smaku.

  5. Dopasowywanie podpisów do ilustracji warzyw – praca na tablicy oraz indywidualna w zeszytach.

  6. Piosenka ilustrowana ruchem pt. W wiosennym ogródku.

  7. Ćwiczenia matematyczne rozwiązywane wspólnie na tablicy, zapis w zeszytach.

 

  1. EKSPRESJA

  1. Przygotowanie materiałów plastycznych, rozdanie szablonów.

  2. Wydzieranie małych kawałków z papieru kolorowego i wypełnianie nimi konturu marchewki.

  3. Porządkowanie miejsca pracy.

 

  1. ZAJĘCIA KOŃCOWE

  1. Ocena pracy uczniów, urządzenie wystawy.

  2. Podsumowanie dnia.

  3. Przypomnienie nazw warzyw omawianych na zajęciach.

  4. Ocena zachowania uczniów.

  5. Pożegnanie.

 

Opracowała: mgr Agnieszka Kłapyta - Włodarz

 

< powrót do listy

projekt i wykonanie

Szkoła Podstawowa nr 3 Specjalna w Łodygowicach, ul. Żywiecka 210, 34-325 Łodygowice.
tel: +33 8631326 | email: sekretariat@zsslodygowice.pl